دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

درمان کم خونی زنان با تغذیه مناسب

كاهش غیرطبیعی سلول های خونی از نظر تعداد و از نظر افت هموگلوبین كم خونی نامیده می شود. با توجه به اینكه اكسیژن برای رسیدن به بافت های بدن نیاز به گلبول های قرمز دارد در كم خونی ها این موضوع دچار اختلال می شود. علت اصلی كم خونی باید از سوی پزشك معالج تشخیص داده شود و درمان آن به سرعت آغاز شود. كم خونی ممكن است به علت كمبود آهن ایجاد شود و در حالاتی چون خونریزی شدید در دوران قاعدگی ، زخم ها و خونریزی های دستگاه گوارش، حاملگی، شیردهی، اهدای خون، سرطان های كولون نیز دیده شود. این بیماری همچنین ممكن است بر اثر بیماری های «خودایمنی» به وجود آید. در این گروه از بیماری ها، دستگاه ایمنی بدن به علت تشخیص غلط علیه خود بدن آنتی بادی ترشح می كند و سلول های طبیعی را از بین می برد.

كم خونی ممكن است بر اثر اختلال در سیستم تولید خون در مغز استخوان صورت گیرد. این اختلال معمولاً به دنبال التهاب در مغز استخوان ایجاد می شود. سرطان ها، مواد شیمیایی مسموم كننده و تشعشعات رادیواكتیو ممكن است از علل مهم التهاب و اختلال در مغز استخوان باشد.از علل مهم كم خونی ها می توان به كاهش ویتامین های B12,B، اسیدفولیك و مس اشاره كرد، همچنین داروهای ضدالتهاب، آنتی بیوتیك ها و مشروبات الكلی نیز در بروز كم خونی نقش بسیار مهمی دارند. ژنتیك و مسائل مربوط به آن در ایجاد كم خونی ثابت شده است.

علایم كم خونی شامل ضعف، بی حالی، رنگ پریدگی، سرگیجه یا سنكوپ، عدم تمركز، تنگی نفس، تحریك پذیری، التهابات راجعه و كاهش سطح هوشیاری می باشد. در كم خونی ها با توجه به كم شدن تعداد گلبول های قرمز اكسیژن رسانی به بافت های بدن دچار اختلال می شود و برای جبران این وضعیت تعداد ضربان قلب افزایش می یابد كه اگر كم خونی مزمن شود ممكن است منجر به عوارض قلبی گردد. نوعی از كم خونی كه به اصطلاح «كم خونی پرنیشیوس (pernicious)» نامیده می شود بر اثر كمبود ویتامین B12 ایجاد می گردد. این بیماری با كاهش تعداد گلبول های بالغ در مغز استخوان تشخیص داده می شود. این نوع از كم خونی معمولاً به علت نقص ژنتیكی در ترشح ماده ای به نام «فاكتور داخلی» در دستگاه گوارش است كه نقش مهمی در جذب ویتامین B12 از دستگاه گوارش دارد.

افرادی كه از رژیم های گیاه خواری استفاده می كنند معمولاً مستعد این نوع كم خونی هستند زیرا ویتامین B12 در گیاهان یافت نمی شود. البته لازم به توضیح است با توجه به فراوانی اسیدفولیك در گیاهان علایم مربوط به كمبود ویتامین B12 با اسیدفولیك پوشانده می شود. علایم كم خونی پرنیشیوس شامل ضعف ، اختلالات دستگاه گوارش، زبان كبابی، زردی خفیف پوست، اختلالات عصبی، اسهال و كاهش هوشیاری است.كم خونی «داسی شكل» نوعی از كم خونی هاست كه در آن گلبول های قرمز به شكل خمیده درمی آیند، به هم می چسبند و در سیستم خون رسانی ایجاد اختلال می كنند كه این موضوع باعث اشكال در اكسیژن رسانی می شود. این بیماران برای درمان بسیار نیازمند به اسیدفولیك هستند. درمان كم خونی بستگی به علت بیماری دارد كه باید حتماً در مورد كشف علت آن اهتمام ورزید. ذكر این نكته هم ضروری است كه چای حاوی ماده ای به نام تانین است كه می تواند در جذب آهن ایجاد اختلال بكند.

موادمغذی مفید در كم خونی ها
- آهن
- ویتامین A: كه در فعال كردن آهن نقش مهمی دارد.
- ویتامین C: كه در جذب آهن بسیار مؤثر است.
- ویتامین B6: كه در صورت كمبود مصرف آن لازم است.
- ویتامین B12: كه در صورت كمبود آن لازم است مصرف شود.
- فولیك اسید: كه در صورت كمبود آن لازم است مصرف شود.
- مس: كه در صورت كمبود، مصرف آن لازم است.

مواد غذایی مفید برای كم خونی ها
- میوه های تازه
- زردآلوی خشك
- كشمش
- میوه های خشك
- توت سیاه
- سبزیجات تازه
- سبزیجات با برگ سبز
- چغندر
- باقلا و لوبیا
- حبوبات
- جو
- كدو
- شیر كم چرب
- ماهی
- تخم مرغ
- گوشت ماكیان
- گوشت قرمز
- جگر
- آب تمشك
- آب هویج
دكتر آمری نیا متخصص تغذیه تغذیه و كم خونی


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
برنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومماسک عسل با تمشکتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتهیه کتابساندویچ هافصل دوازدهمچهار نکته برای جلوگيری اتونیک آب پرتقالسایر غذاهافصل سومچگونه لاغری را درمان كنيتونیک بهDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمنظرات رژیم گیرندگانتست اضطرابفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش شماره 1تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمقالاتفصل ششمورزش صورت چه هست؟وزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیفهرست مطالبمطالب خواندنیقوی کردن پلک پایینی چشمکرم لیمو ترشتست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون لیمو ترشکرم مرطوب کننده ختمیتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون مریم گلیکرم پرتقال با روغن هسته اتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون گل همیشه بهارکرم آفتابگردان با عسلتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون پنیرککرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون خیارکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلیست بیشترین درخواست ها کرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیلطیفه های ریزه میزهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمهپلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولمقدمهافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک موز با شیرین بیانانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل اولماسک ژله ای ختمیایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده لیمو تربالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک سیب با شیر