دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

اضافه وزن، خوشامدگویی به سرطان است

پزشکان به مردم هشدار میدهند تا روش تغذیه و همچنین زندگی سالمی را در اين زمينه پیش بگیرند.


سالهاست که پژوهشگران با استفاده از دادههای آماری دقیق و مطمئن به این نتیجه رسیدهاند که اضافه وزن نه تنها بیماریهای قلبی یا دیابت را برای فرد به همراه میآورد، بلکه ارتباط عمدهای هم با شکلگیری سرطان دارد. البته در مقایسه با تأثیراتی که سیگار کشیدن در ایجاد سرطان ریه بازی میکند، جزئیات این امر که تغذیه تا چه اندازه بر شکلگیری تومورهای سرطانی در بدن نقش دارد، هنوز آنچنان که باید و شاید مورد پژوهش قرار نگرفته است.

اما با این حال، رئیس انجمن مبارزه با سرطان آلمان، تأکید میکند که «کسانی که اضافه وزن دارند، از ریسک بالایی برای ابتلا به سرطانهایی همچون سینه، کلیه یا رحم برخوردار هستند.»

برای مثال به گزارش دويچه وله در کشور آلمان از هر دو نفر، یکی از چاقی زیاد رنج میبرد و نتایج تستهای BMI بی.ام.آی (عدد سلامتی هر فرد که از راه محاسبه نسبت وزن به قد به دست میآید) نشان میدهد که از هر پنج نفر در آلمان، عدد سلامتی یکی بالاتر از ۳۰ بوده است. عدد استاندارد از نظر سازمان جهانی بهداشت بین حدود ۱۹ تا ۲۵ کیلوگرم است.

آگاهسازی کودکان و جوانان

پس از آنکه سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که در سال ۲۰۱۰ سرطان اصلیترین عامل مرگ و میر در جهان خواهد بود، پزشکان آلمانی این خبر را دستمایه قرار دادند تا مردم را نسبت به نقش اضافه وزن در ایجاد بیماری سرطان بار دیگر آگاه سازند. مهمترین گروه سنی که در این میان مطرح میشود، کودکان و جوانان هستند که کمترین میزان توجه را نسبت به تغذیه خود دارند.

امروزه شمار زیادی از کودکان "چاق" هستند و در ده سال اخیر هم میزان بالارفتن چاقی در میان جوانان تقریبا دو برابر شده است. سازمان کمکرسانی سرطان در آلمان گزارش میدهد که ۳۰ درصد انواع مختلف سرطان در این کشور ناشی از تغذیه ناسالم، تحرک جسمی اندک و اضافه وزن است. از همینرو به والدین گوشزد میکند که نقش "الگوییاشان" در نزد فرزندانشان را دستکم نگیرند. کارشناسان این سازمان خطاب به والدین میگویند: «روش زندگی شما تا حد بسیار زیادی به سلامت شما و فرزندانتان کمک میکند. هر کس که زندگی مخاطرهآمیزی را در پیش بگیرد، نه تنها سلامتی خود را به خطر میاندازد، بلکه سلامتی کودکانش را هم تهدید میکند.»

ورزش کردن مداوم، خوردن روزانه میوه و سبزیهای تازه، نوشیدن آب برای رفع تشنگی و همچنین پرهیز از تابش مستقیم نور خورشید به بدن، توصیههایی هستند که از نظر پزشکان میبایست به طور قطع در روش زندگی کودکان و نوجوانان گنجانده شوند.

طبیعی است که این توصیهها به معنای چشمپوشی از چیزهایی است که سلامتی را به خطر میاندازند.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقدمهپلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولماسک موز با شیرین بیانافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک ژله ای ختمیانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل اولماسک تقویت کننده لیمو ترایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دهمماسک سیب با شیربخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک عسل با تمشکبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هافصل دومچهار نکته برای جلوگيری اتهیه کتابساندویچ هافصل دوازدهمچگونه لاغری را درمان كنيتونیک آب پرتقالسایر غذاهافصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک بهDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومنظرات رژیم گیرندگانتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمورزش شماره 1تست اضطرابفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمقالاتفصل ششموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیفهرست مطالبمطالب خواندنیقوی کردن پلک پایینی چشمکرم لیمو ترشتست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون لیمو ترشکرم مرطوب کننده ختمیتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون مریم گلیکرم پرتقال با روغن هسته اتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون گل همیشه بهارکرم آفتابگردان با عسلتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون پنیرککرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون خیارکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالوسیون طراوت بخش نعناعلیست بیشترین درخواست ها کرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلطیفه های ریزه میزهکرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیمقدمهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگر