دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

احساس غرور افراد را می توان با آزمایش خون مشخص کرد

پژوهشگران رفتارشناسی می گویند احساس غرور میتواند هم سازنده باشد هم مخرب، و نوع آن هم می توان با آزمایش خون مشخص کرد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، به نظر میرسد که هنوز تکلیف انسان با احساسی به نام غرور روشن نشده است. به عنوان مثال وقتی میگوییم کسی مغرور است، مشخص نیست که منظورمان انتقاد است یا تحسین؟! یک نکته اما مشخص است: احساس غرور، نقش بسیار پررنگی در زندگی عاطفی ما بازی میکند. غرور جریحهدار ‎شده میتواند به از هم پاشیدن زندگی عاطفی، درگیریهای اجتماعی یا حتی در ابعاد بزرگتر، به جنگ ختم شود.

تفاوتهای غرور سازنده و غرور مخرب

آیا میان احساس فردی که به توانایی خود در یک رشته هنری یا ورزشی افتخار میکند با فردی که مثلأ به ایرانی بودن خود افتخار میکند تفاوتی وجود دارد؟ جسیکا تریسی میگوید: بله!
دکتر تریسی و گروهی از همکاران او در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور، در مورد احساس غرور تحقیق میکنند. او میگوید: «احساس غرور سه درجه دارد. یک: غرور ذاتی، دو: غروری که ناشی از وابستگی است، مثلأ تعلق داشتن به خانوادهای سرشناس یا ثروت و غیره، و سوم: غرور ناشی از تکبر. این سه حالت، بسته به شخصیت فرد تعریف میشوند.»

دکتر تریسی توضیح میدهد کسانی که به تواناییهای خود افتخار میکنند، یعنی احساس غرور ذاتی در آنها نمایان است ‎آدمهایی خوشمشرب و دوستداشتنی هستند. این افراد ثبات روحی بیشتری دارند و در روابط عاطفی و اجتماعی خود موفقترند. در مقابل کسانی که ‎به دلیل وابستگیهایی مانند ملیت، خانواده یا تعلق به گروهی خاص، به خود افتخار میکنند به احتمال زیاد گرفتار نوعی ترس پنهان هستند. این افراد بیشتر گرفتار رابطههای عاطفی و اجتماعی ناخواسته میشوند.

به عقیده دکتر تریسی و همکاران او، با آزمایش خون میتوان تشخیص داد که احساس غرور فرد، از کدام نوع است. ‎جسیکا تریسی میگوید: «بدن فردی که به تواناییهای خود مطمئن است، یعنی میداند که کارش را با موفقیت به سرانجام میرساند و البته در مقابل تشویق میشود، تستوسترون کمتری ترشح میکند. در خون چنین فردی هورمون سروتونین بیشتر است. تستوسترون و سروتونین، دو هورمونی هستند که در بسیاری از رفتارهای اجتماعی نقش مهمی بازی میکنند.»

چرا آدمهای مغرور “باد کرده” به نظر میرسند؟

نتیجه تحقیقات گسترده پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان میدهد، بدن افرادی که شغلهای مهمی دارند، تستوسترون بیشتری تولید میکند. در نتیجه رفتار این افراد با کمی تکبر آمیخته است. این مثال که آدمهای مغرور “باد کرده” به نظر میرسند هم چندان بیربط نیست. حتی طبیعیدان مشهور انگلیسی چارلز داروین نیز چنین عقیدهای داشته است.

جسیکا تریسی توضیح میدهد: «فرقی نمیکند که انسان به چه علت به خود افتخار میکند. در هر حال فرد اندام خود را بیشتر به نمایش میگذارد. مثلأ چانه را کمی بالا میدهد، لبخند میزند به احتمال زیاد دستها را کمی در هوا میچرخاند. چنین رفتاری را حتی در میان نابینایان هم میبینیم.»

در نتیجه غرور احساسی است ذاتی و نه آموختنی. پژوهشگرانی که در این زمینه تحقیق کردهاند، میگویند که این احساس از حدود چهار سالگی خود را نشان میدهد. یعنی از زمانی که کودک رفته رفته تواناییهای خود را تشخیص میدهد و خود را با دیگران مقایسه میکند. اما نشان دادن این حس با گذشت زمان باتوجه به فرهنگ و آداب و رسومی که فرد در آن رشد میکند، دستخوش تغییر میشود.

دکتر تریسی میگوید: « ما ۵۳ ورزشکار موفق در رشتههای مختلف فردی را از کشورهای مختلف جهان زیر نظر گرفتیم. در تصاویری که درست پس از پیروزی از این ورزشکاران گرفته شده احساس افتخار و غرور نمایان است. این حالت هم ربطی به فرهنگ و آداب و رسوم آنها ندارد. با گذشت زمان اما، رفتار آموختنی بر رفتار ذاتی غلبه میکند. مثلأ درحالیکه آمریکاییها احساس افتخار خود را نشان میدهند، چینیها ترجیح میدهند افتادهتر باشند.»


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

setare [ 1391-10-16 ]
خوب بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
سوپ هافصل دومماسک عسل با تمشکبزرگ کردن گونه هاسالاد هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـساندویچ هافصل دوازدهمچهار نکته برای جلوگيری اتهیه کتابسایر غذاهافصل سومچگونه لاغری را درمان كنيتونیک آب پرتقالDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک بهفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمنظرات رژیم گیرندگانتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش شماره 1تست اضطرابفهرست مطالبمقالاتفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمطالب خواندنیقوی کردن پلک پایینی چشموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیتست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون لیمو ترشکرم لیمو ترشتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون مریم گلیکرم مرطوب کننده ختمیتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون گل همیشه بهارکرم پرتقال با روغن هسته اتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون پنیرککرم آفتابگردان با عسلجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون خیارکرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلیست بیشترین درخواست ها کرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیلطیفه های ریزه میزهکرم شب ضد چروکحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهکرم ضد افتادگی پوست آنانخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمهپلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهپلوهاخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروش نوین ماساژ صورتفصل اولمقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش های جذب دیگرانفصل اولماسک موز با شیرین بیانافسردگی زمستانی چیست ؟روش تثبیت وزنفصل اولماسک ژله ای ختمیانرژی دهنده صورترژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده لیمو ترایا می دانید؟رژیم های غذاییفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بالا بردن پیشانیزمین و انسانفصل دومماسک سیب با شیربخش های سایتزندگینامه 1فصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 2فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبرای14 روزه برای کاهش وزن