دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

احساس غرور افراد را می توان با آزمایش خون مشخص کرد

پژوهشگران رفتارشناسی می گویند احساس غرور میتواند هم سازنده باشد هم مخرب، و نوع آن هم می توان با آزمایش خون مشخص کرد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، به نظر میرسد که هنوز تکلیف انسان با احساسی به نام غرور روشن نشده است. به عنوان مثال وقتی میگوییم کسی مغرور است، مشخص نیست که منظورمان انتقاد است یا تحسین؟! یک نکته اما مشخص است: احساس غرور، نقش بسیار پررنگی در زندگی عاطفی ما بازی میکند. غرور جریحهدار ‎شده میتواند به از هم پاشیدن زندگی عاطفی، درگیریهای اجتماعی یا حتی در ابعاد بزرگتر، به جنگ ختم شود.

تفاوتهای غرور سازنده و غرور مخرب

آیا میان احساس فردی که به توانایی خود در یک رشته هنری یا ورزشی افتخار میکند با فردی که مثلأ به ایرانی بودن خود افتخار میکند تفاوتی وجود دارد؟ جسیکا تریسی میگوید: بله!
دکتر تریسی و گروهی از همکاران او در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور، در مورد احساس غرور تحقیق میکنند. او میگوید: «احساس غرور سه درجه دارد. یک: غرور ذاتی، دو: غروری که ناشی از وابستگی است، مثلأ تعلق داشتن به خانوادهای سرشناس یا ثروت و غیره، و سوم: غرور ناشی از تکبر. این سه حالت، بسته به شخصیت فرد تعریف میشوند.»

دکتر تریسی توضیح میدهد کسانی که به تواناییهای خود افتخار میکنند، یعنی احساس غرور ذاتی در آنها نمایان است ‎آدمهایی خوشمشرب و دوستداشتنی هستند. این افراد ثبات روحی بیشتری دارند و در روابط عاطفی و اجتماعی خود موفقترند. در مقابل کسانی که ‎به دلیل وابستگیهایی مانند ملیت، خانواده یا تعلق به گروهی خاص، به خود افتخار میکنند به احتمال زیاد گرفتار نوعی ترس پنهان هستند. این افراد بیشتر گرفتار رابطههای عاطفی و اجتماعی ناخواسته میشوند.

به عقیده دکتر تریسی و همکاران او، با آزمایش خون میتوان تشخیص داد که احساس غرور فرد، از کدام نوع است. ‎جسیکا تریسی میگوید: «بدن فردی که به تواناییهای خود مطمئن است، یعنی میداند که کارش را با موفقیت به سرانجام میرساند و البته در مقابل تشویق میشود، تستوسترون کمتری ترشح میکند. در خون چنین فردی هورمون سروتونین بیشتر است. تستوسترون و سروتونین، دو هورمونی هستند که در بسیاری از رفتارهای اجتماعی نقش مهمی بازی میکنند.»

چرا آدمهای مغرور “باد کرده” به نظر میرسند؟

نتیجه تحقیقات گسترده پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان میدهد، بدن افرادی که شغلهای مهمی دارند، تستوسترون بیشتری تولید میکند. در نتیجه رفتار این افراد با کمی تکبر آمیخته است. این مثال که آدمهای مغرور “باد کرده” به نظر میرسند هم چندان بیربط نیست. حتی طبیعیدان مشهور انگلیسی چارلز داروین نیز چنین عقیدهای داشته است.

جسیکا تریسی توضیح میدهد: «فرقی نمیکند که انسان به چه علت به خود افتخار میکند. در هر حال فرد اندام خود را بیشتر به نمایش میگذارد. مثلأ چانه را کمی بالا میدهد، لبخند میزند به احتمال زیاد دستها را کمی در هوا میچرخاند. چنین رفتاری را حتی در میان نابینایان هم میبینیم.»

در نتیجه غرور احساسی است ذاتی و نه آموختنی. پژوهشگرانی که در این زمینه تحقیق کردهاند، میگویند که این احساس از حدود چهار سالگی خود را نشان میدهد. یعنی از زمانی که کودک رفته رفته تواناییهای خود را تشخیص میدهد و خود را با دیگران مقایسه میکند. اما نشان دادن این حس با گذشت زمان باتوجه به فرهنگ و آداب و رسومی که فرد در آن رشد میکند، دستخوش تغییر میشود.

دکتر تریسی میگوید: « ما ۵۳ ورزشکار موفق در رشتههای مختلف فردی را از کشورهای مختلف جهان زیر نظر گرفتیم. در تصاویری که درست پس از پیروزی از این ورزشکاران گرفته شده احساس افتخار و غرور نمایان است. این حالت هم ربطی به فرهنگ و آداب و رسوم آنها ندارد. با گذشت زمان اما، رفتار آموختنی بر رفتار ذاتی غلبه میکند. مثلأ درحالیکه آمریکاییها احساس افتخار خود را نشان میدهند، چینیها ترجیح میدهند افتادهتر باشند.»


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

setare [ 1391-10-16 ]
خوب بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
فصل چهاردهمصفحه اصلیلیست بیشترین درخواست ها کرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیلطیفه های ریزه میزهکرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهپلوهاخوراک هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل پنجممقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل اولمقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولماسک موز با شیرین بیانافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک ژله ای ختمیانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل دهمماسک تقویت کننده لیمو ترایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دومماسک سیب با شیربخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک عسل با تمشکبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هاساندویچ هافصل دوازدهمچهار نکته برای جلوگيری اتهیه کتابسایر غذاهافصل سومچگونه لاغری را درمان كنيتونیک آب پرتقالDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک بهفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمنظرات رژیم گیرندگانتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش شماره 1تست اضطرابفهرست مطالبمقالاتفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمطالب خواندنیقوی کردن پلک پایینی چشموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیفهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون لیمو ترشکرم لیمو ترشتست روانشناسی 2فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون مریم گلیکرم مرطوب کننده ختمیتست روانشناسی 3فصل نهماخبار سلامتیلوسیون گل همیشه بهارکرم پرتقال با روغن هسته اتست سلامت روحیفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون پنیرککرم آفتابگردان با عسلتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون خیارکرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمدرباره مالوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروری