دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

احساس غرور افراد را می توان با آزمایش خون مشخص کرد

پژوهشگران رفتارشناسی می گویند احساس غرور میتواند هم سازنده باشد هم مخرب، و نوع آن هم می توان با آزمایش خون مشخص کرد .

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ، به نظر میرسد که هنوز تکلیف انسان با احساسی به نام غرور روشن نشده است. به عنوان مثال وقتی میگوییم کسی مغرور است، مشخص نیست که منظورمان انتقاد است یا تحسین؟! یک نکته اما مشخص است: احساس غرور، نقش بسیار پررنگی در زندگی عاطفی ما بازی میکند. غرور جریحهدار ‎شده میتواند به از هم پاشیدن زندگی عاطفی، درگیریهای اجتماعی یا حتی در ابعاد بزرگتر، به جنگ ختم شود.

تفاوتهای غرور سازنده و غرور مخرب

آیا میان احساس فردی که به توانایی خود در یک رشته هنری یا ورزشی افتخار میکند با فردی که مثلأ به ایرانی بودن خود افتخار میکند تفاوتی وجود دارد؟ جسیکا تریسی میگوید: بله!
دکتر تریسی و گروهی از همکاران او در دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور، در مورد احساس غرور تحقیق میکنند. او میگوید: «احساس غرور سه درجه دارد. یک: غرور ذاتی، دو: غروری که ناشی از وابستگی است، مثلأ تعلق داشتن به خانوادهای سرشناس یا ثروت و غیره، و سوم: غرور ناشی از تکبر. این سه حالت، بسته به شخصیت فرد تعریف میشوند.»

دکتر تریسی توضیح میدهد کسانی که به تواناییهای خود افتخار میکنند، یعنی احساس غرور ذاتی در آنها نمایان است ‎آدمهایی خوشمشرب و دوستداشتنی هستند. این افراد ثبات روحی بیشتری دارند و در روابط عاطفی و اجتماعی خود موفقترند. در مقابل کسانی که ‎به دلیل وابستگیهایی مانند ملیت، خانواده یا تعلق به گروهی خاص، به خود افتخار میکنند به احتمال زیاد گرفتار نوعی ترس پنهان هستند. این افراد بیشتر گرفتار رابطههای عاطفی و اجتماعی ناخواسته میشوند.

به عقیده دکتر تریسی و همکاران او، با آزمایش خون میتوان تشخیص داد که احساس غرور فرد، از کدام نوع است. ‎جسیکا تریسی میگوید: «بدن فردی که به تواناییهای خود مطمئن است، یعنی میداند که کارش را با موفقیت به سرانجام میرساند و البته در مقابل تشویق میشود، تستوسترون کمتری ترشح میکند. در خون چنین فردی هورمون سروتونین بیشتر است. تستوسترون و سروتونین، دو هورمونی هستند که در بسیاری از رفتارهای اجتماعی نقش مهمی بازی میکنند.»

چرا آدمهای مغرور “باد کرده” به نظر میرسند؟

نتیجه تحقیقات گسترده پژوهشگران دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان میدهد، بدن افرادی که شغلهای مهمی دارند، تستوسترون بیشتری تولید میکند. در نتیجه رفتار این افراد با کمی تکبر آمیخته است. این مثال که آدمهای مغرور “باد کرده” به نظر میرسند هم چندان بیربط نیست. حتی طبیعیدان مشهور انگلیسی چارلز داروین نیز چنین عقیدهای داشته است.

جسیکا تریسی توضیح میدهد: «فرقی نمیکند که انسان به چه علت به خود افتخار میکند. در هر حال فرد اندام خود را بیشتر به نمایش میگذارد. مثلأ چانه را کمی بالا میدهد، لبخند میزند به احتمال زیاد دستها را کمی در هوا میچرخاند. چنین رفتاری را حتی در میان نابینایان هم میبینیم.»

در نتیجه غرور احساسی است ذاتی و نه آموختنی. پژوهشگرانی که در این زمینه تحقیق کردهاند، میگویند که این احساس از حدود چهار سالگی خود را نشان میدهد. یعنی از زمانی که کودک رفته رفته تواناییهای خود را تشخیص میدهد و خود را با دیگران مقایسه میکند. اما نشان دادن این حس با گذشت زمان باتوجه به فرهنگ و آداب و رسومی که فرد در آن رشد میکند، دستخوش تغییر میشود.

دکتر تریسی میگوید: « ما ۵۳ ورزشکار موفق در رشتههای مختلف فردی را از کشورهای مختلف جهان زیر نظر گرفتیم. در تصاویری که درست پس از پیروزی از این ورزشکاران گرفته شده احساس افتخار و غرور نمایان است. این حالت هم ربطی به فرهنگ و آداب و رسوم آنها ندارد. با گذشت زمان اما، رفتار آموختنی بر رفتار ذاتی غلبه میکند. مثلأ درحالیکه آمریکاییها احساس افتخار خود را نشان میدهند، چینیها ترجیح میدهند افتادهتر باشند.»


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

setare [ 1391-10-16 ]
خوب بود

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چهار نکته برای جلوگيری اتهیه کتابساندویچ هافصل دوازدهمچگونه لاغری را درمان كنيتونیک آب پرتقالسایر غذاهافصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک بهDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومنظرات رژیم گیرندگانتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمورزش شماره 1تست اضطرابفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمقالاتفصل ششمقوی کردن پلک پایینی چشموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیفهرست مطالبمطالب خواندنیلوسیون لیمو ترشکرم لیمو ترشتست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون مریم گلیکرم مرطوب کننده ختمیتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون گل همیشه بهارکرم پرتقال با روغن هسته اتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون پنیرککرم آفتابگردان با عسلتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون خیارکرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالیست بیشترین درخواست ها کرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلطیفه های ریزه میزهکرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیمقدمهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمهپلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولماسک موز با شیرین بیانافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک ژله ای ختمیانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل اولماسک تقویت کننده لیمو ترایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دهمماسک سیب با شیربخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک عسل با تمشکبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هافصل دوم