دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

مواد شیمیایی موجود در ظروف تفلون سطح کلسترول خون کودکان را افزایش می دهد

پژوهشگران مرکز تحقیقات دانشگاه دانشگاه وست ویرجینیا’ ( غرب ویرجینا ) می گویند مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت ظروف آشپزی نچسب و پارچه های ضد آب سطح کلسترول را در خون کودکان افزایش می دهد. آنان می گویند دلیل قطعی این امر مشخص نیست و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

این محققان مطالعات خود را روی بیش از ۱۲ هزار کودک انجام شده است و آنها در حال انجام مطالعات دقیقتری هستند تا دریابند چه ترکیبات شیمیایی به کار رفته در این ظروف باعث افزایش سطح کلسترول در کودکان میشود.

به طور معمول در ظروف و ماهیتابههای نچسب و تفلون مواد شمیایی مختلفی استفاده میشود که این مواد شیمیایی در اثر حرارت به غذا منتقل میشوند و این مادهها باعث میشوند که کلسترول در بدن ایجاد شود.

در این مطالعه سطح کل کلسترول خون کودکانی که بیشترین سطوح این ترکیبات را در خونشان داشتند در مقایسه با کودکانی که سطح کمی میزان این ترکیبات در خونشان کمتر بود، بطور قابل ملاحظه ای بیشتر بود.
طبق نظر استفانی فریسبی’ از دانشگاه وست ویرجینیا’ و همکارانش این یافته ثابت نمی کند که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی به نام اسیدهای اسید پرفلوئورواوکتانوئیک موجب بالا رفتن کلسترول خون می شود، اما نشان می دهد که ارتباطی در این مورد وجود دارد و لازم است که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.
در این مطالعه محققان اسید پرفلوئورواوکتانوئیک یا PFOA و سولفونات پرفلوروکتان یا PFOS را مورد بررسی قرار دادند.
به گفته محققان، این مواد از طریق نوشیدن آب، گرد و غبار، بسته بندی مواد غذایی، شیر مادر، خون بند ناف، ذرت بو داده که در مایکروویو درست شده باشد، هوا و محیط کار وارد بدن انسان می شود.
مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد که اسید پرفلوئورواوکتانوئیک می تواند بر کبد تاثیر بگذارد و سطح کلسترول خون را تغییر دهد.
فریسبی و همکارانش سطح کلسترول را در نمونه های خون گرفته شده از بیش از ۱۲ هزار کودک که در آب نوشیدنی محل زندگی آنها PFOA وجود داشت، بررسی کردند.
در این مطالعه دیده شد سطح کلسترول کلی در خون کودکان و نوجوانانی که بیشترین غلظت PFOA را داشتند ۶/۴ درجه بیشتر از کودکانی بود که کمترین میزان PFOA را در خون خود داشتند.
این گروه گزارش داد: این یافته ها نشان می دهد که ارتباطی میان این ترکیبات و بالارفتن کلسترول وجود دارد، اما برای اثبات اینکه قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی عامل بالا رفتن کلسترول خون است به انجام تحقیقات بیشتری نیاز است.

نتایج این تحقیق در مجله Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine منتشر شده است .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
چهار نکته برای جلوگيری اتهیه کتابساندویچ هافصل دوازدهمچگونه لاغری را درمان كنيتونیک آب پرتقالسایر غذاهافصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک بهDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومنظرات رژیم گیرندگانتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمورزش شماره 1تست اضطرابفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمقالاتفصل ششموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیفهرست مطالبمطالب خواندنیقوی کردن پلک پایینی چشمکرم لیمو ترشتست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون لیمو ترشکرم مرطوب کننده ختمیتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون مریم گلیکرم پرتقال با روغن هسته اتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون گل همیشه بهارکرم آفتابگردان با عسلتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون پنیرککرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون خیارکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلیست بیشترین درخواست ها کرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیلطیفه های ریزه میزهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمهپلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولمقدمهافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک موز با شیرین بیانانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل اولماسک ژله ای ختمیایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده لیمو ترماسک تقویت کننده غنچه گل بالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دهمماسک سیب با شیربخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک عسل با تمشکبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هافصل دوم