دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

مواد شیمیایی موجود در ظروف تفلون سطح کلسترول خون کودکان را افزایش می دهد

پژوهشگران مرکز تحقیقات دانشگاه دانشگاه وست ویرجینیا’ ( غرب ویرجینا ) می گویند مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت ظروف آشپزی نچسب و پارچه های ضد آب سطح کلسترول را در خون کودکان افزایش می دهد. آنان می گویند دلیل قطعی این امر مشخص نیست و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.

این محققان مطالعات خود را روی بیش از ۱۲ هزار کودک انجام شده است و آنها در حال انجام مطالعات دقیقتری هستند تا دریابند چه ترکیبات شیمیایی به کار رفته در این ظروف باعث افزایش سطح کلسترول در کودکان میشود.

به طور معمول در ظروف و ماهیتابههای نچسب و تفلون مواد شمیایی مختلفی استفاده میشود که این مواد شیمیایی در اثر حرارت به غذا منتقل میشوند و این مادهها باعث میشوند که کلسترول در بدن ایجاد شود.

در این مطالعه سطح کل کلسترول خون کودکانی که بیشترین سطوح این ترکیبات را در خونشان داشتند در مقایسه با کودکانی که سطح کمی میزان این ترکیبات در خونشان کمتر بود، بطور قابل ملاحظه ای بیشتر بود.
طبق نظر استفانی فریسبی’ از دانشگاه وست ویرجینیا’ و همکارانش این یافته ثابت نمی کند که قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی به نام اسیدهای اسید پرفلوئورواوکتانوئیک موجب بالا رفتن کلسترول خون می شود، اما نشان می دهد که ارتباطی در این مورد وجود دارد و لازم است که تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود.
در این مطالعه محققان اسید پرفلوئورواوکتانوئیک یا PFOA و سولفونات پرفلوروکتان یا PFOS را مورد بررسی قرار دادند.
به گفته محققان، این مواد از طریق نوشیدن آب، گرد و غبار، بسته بندی مواد غذایی، شیر مادر، خون بند ناف، ذرت بو داده که در مایکروویو درست شده باشد، هوا و محیط کار وارد بدن انسان می شود.
مطالعات بر روی حیوانات نشان می دهد که اسید پرفلوئورواوکتانوئیک می تواند بر کبد تاثیر بگذارد و سطح کلسترول خون را تغییر دهد.
فریسبی و همکارانش سطح کلسترول را در نمونه های خون گرفته شده از بیش از ۱۲ هزار کودک که در آب نوشیدنی محل زندگی آنها PFOA وجود داشت، بررسی کردند.
در این مطالعه دیده شد سطح کلسترول کلی در خون کودکان و نوجوانانی که بیشترین غلظت PFOA را داشتند ۶/۴ درجه بیشتر از کودکانی بود که کمترین میزان PFOA را در خون خود داشتند.
این گروه گزارش داد: این یافته ها نشان می دهد که ارتباطی میان این ترکیبات و بالارفتن کلسترول وجود دارد، اما برای اثبات اینکه قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی عامل بالا رفتن کلسترول خون است به انجام تحقیقات بیشتری نیاز است.

نتایج این تحقیق در مجله Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine منتشر شده است .


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تونیک بهDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمنظرات رژیم گیرندگانتست اضطرابفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش شماره 1تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمقالاتفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست روانشناسیفهرست مطالبمطالب خواندنیقوی کردن پلک پایینی چشموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون لیمو ترشکرم لیمو ترشتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون مریم گلیکرم مرطوب کننده ختمیتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون گل همیشه بهارکرم پرتقال با روغن هسته اتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون پنیرککرم آفتابگردان با عسلجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون خیارکرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلیست بیشترین درخواست ها کرم جوانه گندمکرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیلطیفه های ریزه میزهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمهپلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولمقدمهافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک موز با شیرین بیانانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل اولماسک ژله ای ختمیایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده لیمو تربالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک سیب با شیربرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومماسک عسل با تمشکتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتهیه کتابساندویچ هافصل دوازدهمچهار نکته برای جلوگيری اتونیک آب پرتقالسایر غذاهافصل سومچگونه لاغری را درمان كني