دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

زمان آغاز روند چاقی در بسیاری از افراد، سن شیرخوارگی آنان است

پژوهشگران می گویند نتایج جدیدترین تحقیقات نشان می دهد روند بروز “عارضه چاقی ” بسیار زودتر از زمانی که تاکنون تصور می شد، آغاز می شود.

پزشکان با بررسی ۱۶ هزار و ۴۰۰ کودک دریافتند، روند چاقی در کودکان از ۹ ماهگی آغاز می شود و اگر از همین سن، مقابله با آن آغاز نشود، در بزرگسالی به عارضه چاقی منجر می شود.

در دهه گذشته، شیوع چاقی ۵۰ درصد افزایش یافته است. نوع رژیم غذایی و کاهش فعالیت بدنی عوامل اصلی این صعود ارقام شناخته شدهاند. چاقی عارضهای است که پیشگیری از آن امکانپذیر است. پیشگیری از چاقی بسیار آسانتر، ارزانتر و مؤثرتر از درمان آن است. عارضة چاقی در طی زمان بروز میکند. بنابراین، درمان آن در مراحل شکلگرفتة بیماری به تلاش زیادی نیاز دارد.

چاقی در کودکان اگرچه در ظاهر ناپسند و مشکلآفرین نیست، نیاز به توجه و درمان دارد.

بر اساس این بررسی، کودکان دختر کمتر از کودکان پسر در خطر چاقی قرار دارند.

چاقی از مهم ترین عوامل ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی ـ عروقی است.

چاقی در سنین مدرسه مشکلات متعددی به دنبال دارد. بیماریهای روحی ـ روانی نظیر افسردگی، اجتماعگریزی، کاهش اعتمادبهنفس و سرخوردگی در این گروه به میزان گستردهتری رخ میدهد. چاقی در دوران کودکی، بخصوص در میان پسربچهها، با افزایش احتمال وقوع آن در بزرگسالی همراه است.

۲۶ تا ۴۱ درصد کودکان چاق در سنین پیش از مدرسه، در بزرگسالی نیز به عارضة چاقی مبتلا خواهند شد.با توجه به مشکلات فراوان حاصل از چاقی، حتی کم کردن مقدار اندکی از وزن نیز عوارض سوء چاقی را کاهش میدهد یا از شدت آنها میکاهد.

به اعتقاد متخصصان، کاهش ۵ تا ۲۰ درصد از وزن بدن در افراد چاق موجب از میان رفتن بسیاری از عوامل خطرساز میشود.

پژوهشگران به والدین توصیه می کنند برای ارتقای سلامت جسمی فرزندان خود آنان را از کودکی به خوردن غذای سالم و فعالیت بدنی مناسب تشویق کنند.

محققین زندگی ماشینی، کم خوابی، عارضه بیش فعالی و نداشتن تمرکز در دوره کودکی، عفونت ویروسی، پرخوری، بی نظمی زمان صرف غذا، میان وعده های اضافی، تماشای طولانی تلویزیون،نشستن مداوم پشت رایانه، کاهش تحرک و بهره گیری از غذاهای ناسالم را از علل مهم افزایش چاقی در سال های اخیر می دانند.

به گفته آنان در گذشته تعداد مبتلایان به اضافه وزن و چاقی بسیار کمتر بود، از این رو افراد چاق بیشتر به کاهش وزن خود علاقه نشان می دادند، در حالی که امروزه با افزایش مبتلایان به اضافه وزن، افراد انگیزه کمتری برای کاهش وزن دارند.

با توجه به زیان های اضافه وزن بر سلامت و کیفیت زندگی، پژوهشگران توصیه می کنند افراد از رژیم سالم غذایی و ورزش برای حفظ سلامت خود بهره گیرند.

پژوهشگران پیش از این عنوان کرده بودند که چاقی در کودکان موجب ایجاد نوعی تومور مغزی با عوارض نابینایی مطلق میشود.
پدیده چاقی در کودکان باعث ایجاد نوعی تومور مغزی به نام «pseudotumour cerebri» میشود که ضمن دردناک بودن، تورم عصب بینایی و در نهایت نابینایی مطلق فرد را در پی دارد.

بروز چنین پدیدهای پیش از این فقط در جوانان و بزرگسالان وجود داشت اما امروزه در کودکان نیز صورت می گیرد.

تقریبا دو سوم کودکان مبتلای به چاقی دچار این تومور مغزی میشوند.

در خلال این بیماری، مغز ناتوان از جذب مایعات میشود که در نهایت به عصب بینایی فشار میآید و پس از گذران سردردهای مزمن به تدریج قوه بینایی را از بین میبرد.

امروزه چاقی یکی از معضلات زندگی صنعتی برای تمامی گروههای سنی است. بیماریهای قلبی و عروقی، دیابت (افزایش قند خون)، پرفشاری خون، سنگ کیسة صفرا، نقرس، آرتروز و نیز سرطانهای سینه، رودة بزرگ و پروستات به دنبال چاقی شکل میگیرند.

همچنین میزان بستری شدن افراد چاق در بخشهای مختلف بیمارستانی و نیز زمان لازم برای بهبود کامل آنان تفاوت بسیاری با سایر گروهها دارد.

منبع: سایت پزشکان بدون مرز


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
پلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولماسک موز با شیرین بیانافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک ژله ای ختمیانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل اولماسک تقویت کننده لیمو ترایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دهمماسک سیب با شیربخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک عسل با تمشکبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هافصل دومچهار نکته برای جلوگيری اتهیه کتابساندویچ هافصل دوازدهمچگونه لاغری را درمان كنيتونیک آب پرتقالسایر غذاهافصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک بهDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سومنظرات رژیم گیرندگانتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل سیزدهمورزش شماره 1تست اضطرابفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمقالاتفصل ششموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیفهرست مطالبمطالب خواندنیقوی کردن پلک پایینی چشمکرم لیمو ترشتست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون لیمو ترشکرم مرطوب کننده ختمیتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون مریم گلیکرم پرتقال با روغن هسته اتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون گل همیشه بهارکرم آفتابگردان با عسلتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون پنیرککرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون خیارکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلیست بیشترین درخواست ها کرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکیلطیفه های ریزه میزهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمه