دکتر بهمن محمدی

تغذیه و رژیم درمانی


سخن روز

نظرات رژیم گیرندگان

تماس با ما

هشدار

تـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـعـريـق

بوی زننده عرق برای کمتر کسی قابل تحمل است و بیشتر افراد سعی میکنند با انواع مواد آرایشی و بهداشتی و روشهای درمانی با تعریق زیاد و بوی ناخوشایند آن مقابله کنند...
با خودتان میگویید که الان که فصل تابستان نیست؛ نکات مربوط به تعریق بدن را هم که بارها خواندهایم اما ما این بار میخواهیم از تاثیر تغذیه بر تعریق بدن برایتان بگوییم. شاید باور نکنید اما برخی از خوشمزهترین غذاهای مورد علاقهتان سبب تعریق میشوند. اگر از آن دستهای هستید که زیاد عرق میکنید، بد نیست این خوراکیهای عرقزا را بشناسید و در مصرف آنها اعتدال به خرج دهید.

1.غذاهای تند
یک فلفل تند بردارید و گاز بزنید و ببینید چقدر طول میکشد تا قطرات عرق بر پیشانیتان بنشینند! گرمایی که حس میکنید ناشی از مادهای طعمزا در فلفل به نام «کاپساسین» است. این ماده گیرندههای عصبی حساس به طعم ماده غذایی را تحریک میکند و باعث میشود گیرندههای حسی گول بخورند و احساس کنند که شما گرمتان است. به این ترتیب بدن واکنشهایی که در احساس گرما از خود نشان میدهد، آغاز میکند، گویی در گرمای 40 درجه قرار گرفتهاید!

یکی از وظایف هیپوتالاموس- غدهای در مغز- تنظیم دمای بدن است. به عبارتی هیپوتالاموس حکم ترموستات بدن را دارد یعنی با ایجاد شرایط گرما، مکانیسم تولید و ترشح عرق را فعال میکند تا دمای بدن تعدیل شود. عرق از غدد ترشح کننده عرق به سطح پوست میرسد و تبخیر میشود. قطرات عرق برای تبخیر به گرما نیاز دارند و این گرما را از بدن میگیرند و در نهایت بدن خنک میشود.

2.غذاهای داغ
غذاهای داغ هم میتوانند سبب تعریق شوند. بهعنوان نمونه چای داغ، قهوه داغ، سوپ داغ و... هم میتوانند در بعضی افراد سبب تشدید تعریق شوند حتی اگر فرد در کل احساس گرما نکند.

3.سیر
با خوردن سیر، در عرق ترکیبات گوگردی متصاعد میشود. گوگرد بویی شبیه بوی تخممرغ گندیده دارد البته بد نیست بدانید بوی گوگرد بسیار بدتر و زنندهتر از این حرفهاست اما ما انسانها تنها قادریم آستانهای ناچیز از آن را حس و درک کنیم. علاوه بر سیر خوراکیهای هم خانواده آن -از جمله پیاز و موسیر- هم میتوانند سبب بوی بد شوند.

4.کلم، ترب و خردل
از دیگر خوراکیهای که خوردنشان سبب تولید بوی بد میشود، خوراکیهای خانواده کروسیفِر(انواع کلم، ترب و خردل) است. اعضای این خانواده هم مقادیر قابلتوجهی ترکیبات گوگردی دارند.

5.ادویهجات
ادویهجات بودار از قبیل کاری و زیره هم میتوانند سبب ایجاد بوهای شدیدی شوند. بنابراین كسانی كه به هر دلیلی از این ادویهها بیشتر استفاده میكنند باید دقت بیشتری به خرج دهند.

6.گوشتها
حتی غذاهایی که خودشان چندان بویی ندارند هم میتوانند سبب تغییر بوی عرق شوند. از این دسته میتوان به گروه گوشتها اشاره کرد. به عبارتی خوردن گوشت زیاد عرق را بدبوتر میکند.

حرف آخر
بهترین راه خلاصشدن از تاثیر گروههای غذایی فوق بر بوی عرق، پرهیز یا کاهش مصرف آنهاست. البته متخصصان میگویند نوشیدن آب زیاد هم میتواند به کاهش بوی خوراكیهای یادشده کمک کند، اما بوی بد ترکیبات غذایی را به طور کامل از بین نمیبرد. گاهی مصرف این خوراکیها به صورت پخته هم میتواند سبب کاهش بوی زننده آنها شود. بهعنوان نمونه بوی سیر پخته بسیار ملایمتر از سیر خام است و این موضوع برای پیاز و كلم نیز صدق میكند.

اگرچه رژیم غذایی میتواند بر بوی عرق تاثیرگذار باشد اما اگر احساس میکنید بو و مقدار عرقتان بیشتر شده و تغییر رژیم غذایی هم تاثیری بر آن ندارد، ممکن است دچار نوعی بیماری داخلی شده باشید. به عنوان نمونه برخی بیماریها از قبیل دیابت و تیرویید سبب تغییر بوی بدن و نحوه عرقکردن میشوند. برخی افراد هم به طور ژنتیکی آنزیم تجزیهکننده مادهای بدبو که در بدن تولید میشود، ندارند.

منبع: www.salamatiran.com


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شریعتی ، مجتمع فراز ، طبقه پنجم ، واحد 502
تلفن : 36282727 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
مقدمهکرم ضد افتادگی پوست آنانحکایتفصل هفتمپیامهای کاربرانمقدمهپلوهاخلاصه ای درباره چاقی و اضفصل هشتمسایتهای دیگرمقدمهپلوهاخوراک هافصل هشتممحاسبه وزن ایده آلمقدمهآنچه باید در مورد لاغری بخورش هافصل یازدهمآشنایی با مطبمقدمهآیا می دانید کهداستان های جالبفصل پنجممقدمهآیا می دانید کهروانشناسی رنگ چشم های خوفصل پنجممقدمهآگاهی های لازم در مورد صوروش نوین ماساژ صورتفصل اولماسک موز با شیرین بیانافسردگی زمستانی چیست ؟روش های جذب دیگرانفصل اولماسک ژله ای ختمیانرژی دهنده صورتروش تثبیت وزنفصل اولماسک تقویت کننده لیمو ترایا می دانید؟رژيم غذایی سلامتی و تناسفصل دهمماسک تقویت کننده غنچه گل بالا بردن پیشانیرژیم های غذاییفصل دهمماسک سیب با شیربخش های سایتزمین و انسانفصل دومماسک شفا بخش با ترشکبرنامه 15 روزه برای افزایزندگینامه 1فصل دومماسک شفاف کننده مریم گلیبرای14 روزه برای کاهش وزن زندگینامه 2فصل دومماسک عسل با تمشکبزرگ کردن گونه هاسوپ هافصل دومفصل دومنمونه ای از رژیم غذایی سلتـاثـيـر تـغـذيـه بـر تـسالاد هافصل دوازدهمچهار نکته برای جلوگيری اتهیه کتابساندویچ هافصل سومچگونه لاغری را درمان كنيتونیک آب پرتقالسایر غذاهافصل سومچگونه مي توان پس از درمانتونیک بهDVD آموزش درمان چاقیشيوه صحیح غذا خوردنفصل سومچگونه در ورزش ها موفق باشتونیک رازک جهت رفع افتادفهرست مطالبشگردهای آشپزی رژیمیفصل سیزدهمنظرات رژیم گیرندگانتوضیحی کوتاه درباره آشپزفهرست مطالبعوامل موثر در لاغريفصل ششمورزش شماره 1تست اضطرابفهرست مطالبمقا لات دکتر بهمن محمدیفصل ششمورزش صورت چه هست؟تست تعیین میزان جذابیت زفهرست مطالبمقالاتقوی کردن پلک پایینی چشموزن ايده آل چيست ؟تست روانشناسیفهرست مطالبمطالب خواندنیلوسیون لیمو ترشکرم لیمو ترشتست روانشناسی 2فهرست مطالبمعرفی کتابلوسیون مریم گلیکرم مرطوب کننده ختمیتست روانشناسی 3فهرست مطالبپاسخ به سوالات رژیم گیرنلوسیون گل همیشه بهارکرم پرتقال با روغن هسته اتست سلامت روحیفصل نهماخبار سلامتیلوسیون پنیرککرم آفتابگردان با عسلتست شخصیت شناسی خوشبین هفصل نهمتندرستی و زیباییلوسیون خیارکرم تجدید کننده پوست رازجداول و توصيه‌هاي ضروریفصل چهارمتغذیه وسلامتیلوسیون طراوت بخش نعناعکرم جوان کننده هویججداول و توصیه های ضروریفصل چهارمدرباره مالیست بیشترین درخواست ها کرم جوانه گندمجداول و توصیه های ضروریفصل چهاردهمصفحه اصلیلطیفه های ریزه میزهکرم شب ضد چروکجداول و توصیه های ضروریفصل هفتمسوالات پزشکی